Girl THing: Sretni smo, ispunjeni i motivisani za dalje

Nov 13, 2023 | #SUPERVIJECE, Budi bolji/a, Ne smijes propustiti, SUPER MLADI, SUPER VIJESTI, Vijesti iz zajednice

Mlade žene tokom i nakon školovanja imaju priliku da rade, doprinose i budu uspješne u oblasti STEM tehnologija. Vizija je ovo kojom se, u svom radu, vodi Udruženje mladih žena Girl THing. Ovo udruženje pruža prilike za razvoj mladim djevojkama i ženama kroz edukacije i projekte koji povećavaju njihovo samopouzdanje i nadahnjuju ih da svoju karijeru ostvare u IT sektoru.

Želimo poboljšati kvalitetu života žena te ih dodatno ojačati i afirmisati.”, kažu u Udruženju, a to rade smišljajući projekte i radionice za vještine koje su potrebne na tržištu rada, sarađujući sa kompanijama, studenticama i poslodavcima sa kojima zajedno sprječavaju odliv mladih ljudi iz Bosne i Hercegovine.

Girl THing je zvanično osnovan 2020.godine, a napredak je, kažu, vidljiv iz godine u godinu. Na pitanje kako je protekla 2023., odgovaraju:

”U 2023. godini naše Udruženje je ostvarilo značajan napredak i postiglo uspjehe u različitim aspektima. Realizirali smo niz projekata s različitim temama, a posebno smo ponosni na aktivno uključivanje naših članova u planiranje i realizaciju zamišljenih projekata. Zahvaljujući njihovom vrijednom radu i entuzijazmu, ostvarili smo ciljeve koje smo postavili i pomjerili naše granice za stepenicu više. Ove godine smo se trudili diversificirati aktivnosti Udruženja i privući ljude različitih dobnih skupina kroz raznolike teme. 2023. godina je bila uspješna i produktivna obilježena postignutim ciljevima i značajnim doprinosom zajednici kroz obrazovanje i podršku mladima. ”

Mnogi zamišljeni projekti su zaživjeli

Ove godine je Girl THing realizovao veliki broj projekata. Petu godinu zaredom obilježili su Međunarodni dan djevojaka u IKT-u. Uz podršku čak šest IT kompanija: Virgin Pulse, Cape Ann Enterprises, Serapion, Marvesoft, DCCS i HTEC omogućili su djevojakama da se upoznaju sa super ženama u tim kompanijama. Održali su ljetnu školu programiranja LEGO robota za djecu, gdje su njihove članice imale priliku biti edukatori i uvesti najmlađe u svijet programiranja. Aktivirali su se dodatno u polju inkluzije i realizirali niz radionica za članice Udruženja IC Lotos.

Posebno su ponosni na dva velika projekta: Osnaživanje STEM studentica: inicijativa za zaštitu mentalnog zdravlja.

‘Cilj ovog projekta je bio pomoći studenticama tehničkih fakulteta da se nose sa stresnim situacijama u svakodnevnom životu. ”

Drugi projekat od važnosti jeste “CyberSafe: Razvoj vještina i znanja za sigurnu kibernetičku sigurnost”.

”Cilj projekta je bio educirati mlade o temeljima cyber sigurnosti. Projekat je okupio 25 mladih ljudi koji su kroz četiri radionice imali priliku saznati nešto više o cyber sigurnosti kroz teoriju i različite praktične primjere koje im je predstavio senior analitičar centra za sigurnosne operacije. Projekat je održan u partnerstvu sa IT kompanijom HTEC Group, a podržan od strane Grada Tuzla. ”, objašnjavaju.

Mnogi zamišljeni projekti su zaživjeli, kažu članice Udruženja.

”Sretni smo, ispunjeni i motivisani za dalje. Planovi za narednu godinu uključuju nastavak širenja naših edukativnih programa, jačanje saradnje s lokalnim i međunarodnim partnerima, te povećanje broja članova. Također, želimo se usmjeriti na razvoj novih inovativnih projekata, sve u cilju kreiranja pozitivnijeg i uspješnijeg ambijenta za razvoj mladih u našoj zajednici.”

A kada su u pitanju članovi, udruženje ih trenutno ima 43. No, mjesta za nove uvijek ima.

” Našem Udruženju se mogu priključiti studenti i srednjoškolci sa fakuletata i školi koje ne moraju biti usmjerene ka IT struci. O terminima regrutacije te dodatnim informacijama o samom Udruženju i procesu primanja novih članica i članova  zainteresovani mogu saznati preko naših društvenih mreža. ”

Put od ideje do realizacije nije uvijek jednostavan

Put od ideje do realizacije nije uvijek jednostavan, ali to ne treba biti prepreka, kažu članice Girl THinga.

”U Udruženju imamo tim članova koji aktivno rade na pisanju novih projekata kojima je za osnovni cilj da obuhvate obimnije fokus grupe. Veći broj učesnika projekta iziskuje i veća materijalna sredstva. Te finansije ponekad znaju biti pravi mali izazov. Međutim uvijek se nađemo u aktivnoj potrazi za različitim grantovima koji nam omoguće da naše ideje sa papira pretočimo u djela.” , zaključuju za kraj ovog razgovora.

Također pročitajte